Bahar Kaynakçıoğlu’nun “İngiliz Çukuru” Raflarda!..

Uzun yıllar boyunca nice dokunaklı ve derinlikli öyküyü yüreğinde sessizce çoğaltan Bahar Kaynakçıoğlu’nun yazdığı “İngiliz Çukuru” raflarda yerini aldı…

Bahar Kaynakçıoğlu, kitabında parçalanmış hayatları, parçalanmış zamanın içinde yer alan olayları anlatıyor…

Yaratıcı bir kurguya yaslanan kısa bir romana dönüşen bu kitapta Bahar Kaynakçıoğlu, farklı yaşamları, zamanları ve mekânları ustalıkla birbirine bağlıyor. İnsanların yaşadığı acılar, ayrılıklar, öteki olma hâllerinin derin etkisi… Mekânlar, evler, sokaklar, kıyılar, tüm bir coğrafya… Tüm bir “Ege kültürü… Adalar, İzmir, Rodos, Pire, İstanbul…” Mitoloji… Rüzgârlar, esintiler, dalgalar… Oradan oraya savrulan hayatlar… Zaman kırılmaları, kişilerin iç dünyasında çoğalan o derin hüzün… Bunların tümünün şiirsel anlatımı büyülüyor insanı.

İngiliz Çukuru’nu okurken zorunlu göçlerin, anayurdundan ayrı kalmanın, yalnızlığın ve yersiz yurtsuzluğun hüznünü; birbirine sevdalı Ege kıyıları ve adalarındaki insanların özlemlerini, kederlerini derinden hissedeceksiniz.

Sanatçı Ege Çubukçu’nun annesi olan, Bahar Kaynakçıoğlu, “uzun zamandır üzerinde çalıştığım kitabım #ingilizcukuru @heyemolayayınları’ndan çıktı. Sizi Egenin iki yakasındaki çakıl taşlı yollarda yürümeğe davet ediyorum” dedi.